HISTORIE A PREHISTORIE

vyberte v menu příslušný rok   >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Doplnění a prosba

Vážení přátelé,
sekce historie se neustále doplňuje a dotváří. Prosíme o trpělivost a zároveň o zaslání čehokoliv (info, foto, .... )  co by pomohlo k lepší dokumentaci naší historie.
Zároveň prosím ty, kteří mají nějaké články z novin, aby je naskenovali a poslali mi je do mailu. Použiji je do nové rubriky "Napsali o nás".
Díky

O nás

Oddíl SC Beavers VS Chomutov byl založen partou nadšenců z gymnázia v roce 1982. Soutěžně však začal existovat až v roce 1985 pod hlavičkou II. třídy pražského přeboru a později, od roku 1987 pod hlavičkou Severočeského oblastního přeboru. Do I. ČSL vstoupil prvními zápasy v roce 1993. Je tedy prvoligovým týmem od dob vzniku ligy.
       V I. ČSL neskončil nikdy hůř než na pátém místě. Od roku 1997 je dokonce pravidelným účastníkem finálových bojů, které také v letech 1998, 1999, 2001, 2, 3, 4 a 2005 vyhrál. Doufáme, že ještě není všem dnům konec.
       Klub se také může pochlubit sedminásobnou účastí na Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ), z toho třikrát proměněnou ve zlato a čtyřikrát ve stříbro.

       Potřebu ženského týmu začal chomutovský oddíl pociťovat již na konci osmdesátých let. Na podzim roku 1987 se tedy ženské družstvo ustanovilo a v letech 1994 a 1995 hrálo dokonce I. ČSL.

       Zlatá éra chomutovského softbalu neprošla republikou nepovšimnuta a kupříkladu Česká reprezentace se řadu let opírala a opírá o chomutovské odchovance ve všech kategoriích: Vrbenský, Přibyl, Matuška, Svoboda, Mikulec, Vlček, Roll jr., Kolkus, Husák, Kopecký, Řezníček, Peksa, Havel (muži); Rendlová a sestry Šulcovy (ženy); Svoboda, Kopřiva, Campr (junioři); Kukačková, Kordinová, Žolobová, Rendlová (juniorky).

       Ani žákovské týmy nezůstaly pozadu a získaly několik titulů mistrů republiky v mladší i starší kategorii. V současné době se buduje nová žákovská základna od pátých tříd na 12. ZŠ Heyrovského v Chomutově.

       Rezervní mužský tým se pravidelně umisťoval na předních příčkách krajského přeboru a zatím dvakrát se účastnil II. ČSL. Jeho cílem je jak vychovávat mladé hráče pro vstup do vyšších soutěží, tak poskytovat možnost sportovního vyžití starším hráčům rekreační formou.

       V roce 1995 začal klub SC Beavers VS Chomutov s výstavbou softbalového areálu při 12. ZŠ Heyrovského a s postupem let si vybudoval pověst jakéhosi softbalového centra na severu Čech. Až v roce 2002 Jan Veber napíše, že „od počátků byl tento tým orientovaný na výchovu vlastních hráčů a hráček, takže dnes funguje jen s vlastními odchovanci“, nebude to tak docela pravda. Chomutov naopak využíval svého zvláštního postavení na softbalové mapě Čech a poskytoval prostor k rozvoji hráčům i z jiných týmů (Teplic, Kadaně, Mostu, Karlových Varů či dokonce Prahy). Někteří z těch, kterým takto pomohl nahoru, hrají v současné době I. či II. ligu s vlastními týmy.

       Mír!
 

Vyhledávání

© Beavers 2013